Sponsor Bağlantılar
SPONSOR


Bigadiç


Balıkesir Bigadiç Chat Sohbet Odaları
Balıkesir Bigadiç chat Sohbet Odaları, Bigadiç ilçesine özgü kullanıcılar için oluşturulmuş, kullanıcılara mobil ve cep telefonları ile chat sohbet siteleri girişi sağlaması yanında, ücretsiz üyeliksiz ve şifresiz, chat sohbet arayüzleri ile, kaliteli güvenli seviyeli chat sohbet odalarında kolay ve rahat sohbet etmelerini yeni deneyimler yaşamalarını sağlar.
Balıkesir Bigadiç Hakkında Bilgi:

Bigadiç, Türkiye’nin Balıkesir ilinin güneydoğusunda kalan bir ilçesidir. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli Bor mineralleri madenlerine sahiptir.[kaynak belirtilmeli] Muhteviyatında Selenyum ve Kükürt bulunan kaplıcalarıyla da one çıkan ilçe, tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Köken bilimi
Bigadiç’in bilinen en eski adı, “Şans Tanrıçasının İkizi” anlamına gelen Didi-Moti-He’dir. Ayrıca, Bigadiç gibi isimlerin ise “Suyu bol olan yer”, “Kuyusu bol olan yer”, “Sulak yer”, “Sulu ova, sulu yer” anlamına geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, değişik efsanelere göre Bigadiç adının Romalı bir generalden veya Bergama Kralı’nın oğlunun adından geldiği rivayet edilmektedir.

Diğer bir bakış açısına göre ise, Bigadiç’te çok boğa yetiştirilmesi nedeniyle “Boğadıç” denildiği ileri sürülmektedir. Halk arasında da çok yaygın olan bu söyleniş tarzının Bigadiç’te dericiliğin çok gelişmesi ile de izahı yapılmak istenmektedir.

Buna ek olarak, Bigadiç tarihi gelişimi içerisinde Akhyrous, Bigadia, Bigados, Bugadıç ve nihayet Bigadiç isimlerini almıştır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SPONSOR