Sponsor Bağlantılar
SPONSOR


Bandırma


Balıkesir Bandırma Chat Sohbet Odaları
Balıkesir Bandırma Chat Sohbet Odaları, Balıkesir Bandırma ilçesinden kullanıcılar için hazırlanmış mobil ve cep telefonu uyumlu sohbet siteleri girişi ile eğlenceli hoş geçirebilir, sifresiz üyeliksiz, ücretsiz sohbet ve chat arayüzlerinden yaralanarak, özgürce güvenli ve kaliteli chat sohbet odalarında seviyeli sohbet edebilirsiniz.
Balıkesir Bandırma Hakkında Bilgi:

Bandırma, Marmara Denizi kıyısında, Balıkesir iline bağlı bir sahil ilçesidir. 150 bine yaklaşan nüfusa sahip olup gelişmişlik bakımından Türkiye’nin önde gelen ilçelerindendir. Ayrıca Altıeylül ve Karesi sonra Balıkesir’in üçüncü büyük ilçesidir. Son yıllarda hızla gelişen Bandırma, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük limanlarından birine de sahip olan bir ilçedir. Bandırma limanına her gün düzenli olarak İstanbul’dan Feribot seferleri yapılmaktadır. Bandırma, 1. derece deprem kuşağındadır. Bandırma’da, körfezin içine giren bir fay hattı bulunmaktadır. Ayrıca her sene büyük yoğunluk ile turistlere ev sahipliği yapmaktadır. 1992 yılında ise Marmara bölgesinin en çok turist alan ilçesi seçilmiştir. 2014 yılı resmi nüfusu 143 bin olarak belirlenmiştir, gayri resmi nüfusu ise 200 bine yaklaştığı tahmin edilmektedir.

Bandırma Şehri; Bursa, Balıkesir ve İnegöl’den sonra Güney Marmara’nın dördüncü büyük kentidir.

Bandırma şehri komisyon tarafından en çok il olmayı hak eden ilçeler arasında 2.seçilmiştir.

Coğrafya
Bandırma toprakları kıyı bölgesinde oldukça düzdür. Hafif engebelerle kesilen bu düzlükler güneye doğru yükselir. Bandırma topraklarından doğan Kocaavşa Deresi, Kuş Gölü’ne dökülür. Çanakkale ilinden doğan Gönen çayı, ilçenin kuzeyinden geçer ve Kapıdağ Yarımadası’nın batısından Marmara Denizi’ne dökülür. Bandırma’nın güneyinde Kuş Cenneti adıyla da bilinen Manyas Gölü vardır. Bu gölün bulunduğu 24.047 hektarlık alan 1959 yılında Kuş Cenneti Millî Parkı adıyla ulusal park ilan edilmiştir. Evliya Çelebi bu göl için “O kadar derin değil, suyu ab-ı hayata benzer. İçinde alabalık, turna balığı, çeşit çeşit nefis balık avlanır. Devlete vergi ödeyen avcıları vardır. Öyle herkes zevk için ve ticaret için balık avlayamaz. Kışın bu göl, kaz, ördek, kuğu, karabatak, yeşilbaş, martı, saka kuşu ve diğer güzel kuşlarla dolar.” demiştir. Parkta dönemlere göre 239 kuş türü bulunmaktadır. Bu park 1998 yılında Ramsar Sözleşmesi kapsamına alınmıştır.

Konum

Bandırma Limanı ve çevresi.
Bandırma’nın kuzeyinde Marmara Denizi ve Erdek ilçesinin kurulu olduğu Kapıdağ Yarımadası, güneyinde Manyas ilçesi ve Manyas Kuşgölü, batısında Gönen ilçesi, doğusunda ise Bursa iline bağlı Karacabey ilçesi bulunmaktadır

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SPONSOR